BAŞKANIMIZ İDDİALARA YANIT VERDİ

Sosyal medyada mülkiyeti belediyemize ait olan eski tekel binasının SGK ‘ya satıldığı ve bununla ilgili siyasi içerikli paylaşımlar yapıldığına şahit olarak, kamuoyunu aydınlatmak gereğini hissettim.

Öncelikli olarak söz konusu binamızın devri ya da satışı yapılmış değildir. Altta madde madde yazacağım şekilde konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

1-Söz konusu binanın olduğu arazi mülkiyeti 2006 tarihinde belediyeye devir edilmiştir.

2-2014 yılında seçildiğimizde SGK’ya olan borç miktarı faizi ile birlikte o zamanın parası 12.000.000 TL civarı idi.

3-Söz konusu borç tarafımızca yapılandırılmış ve yasa gereği sadece yapılandırma gereği ek faiz gelmiş, aylık 153.000 TL olarak ödemekteyiz.

4-Bugün itibarı ile yapılandırılmış borcumuz yaklaşık bugünün parası faizi ile birlikte 19.000.000 TL‘dir.

5- Daha önce ve bugünde birçok belediyenin yaptığı gibi gayrimenkul ile borcun mahsuplaşması için SGK’ya başvuru yaptık.

6-Belediye olarak teklifimiz söz konusu bina ile yapılandırılmış olan borcumuzun faizi ile birlikte tamamen silinmesi olmuştur ki, kurumdan alınan ön bilgi binaya teklif edilen fiyatın peşin ödeme kabul edilerek toplam 19.000.000 TL yapılandırılan borcun biteceği yönündedir.

7-Kaldı ki bu teklifler henüz SGK Yönetim Kurulunda kabul edilmiş değildir. Yani ne kurum tüm bunları kabul etmiş ne de belediyemiz yapılandırılmış tüm borcumuz faizi ile birlikte silinmeden mülkiyeti devir etmiştir.

8- Şimdi bende soruyorum, bu borç ne şahsımın nede tamamı bizim dönemimizin borcu değildir. Söz konusu anlaşma iki tarafça da mutabık kalınırsa belediyemizin üzerine kambur olan toplam 19.000.0000 TL borç ödenmiş olacaktır.

9- Bizim dönemimizde birçok menkul, iş makinesi, araçta alınmıştır, il özel idaresinin binası ve üniversite arazisi gibi gayrimenkullerde satın alınmıştır.

10-Göreve geldiğimizde 11.660.000 TL olan belediye bütçemiz 2020 yılında 33.600.000 TL olmuştur. Yani 3 kat artırdık.

11-Hizmetini arttıran ve güçlenen bir belediye olduk, bu borçta giderse daha da çok hizmet yapılacak

12-Kimse Görele‘nin ve hizmetlerin kötülüğünü istemez, hepimiz buranın evladıyız, konuyu bilmeden bilgi kirliliği yapmaya da gerek yok, kaldı ki ne 3. şahıslara satıyoruz, ne de kimseye peşkeş çekiyoruz. Devletten aldık devlete veriyoruz.

15- Özetle bu olay Görele Belediyesinin menfaatine ve şartlarına uyduğu takdirde gerçekleşecektir.

Takdir Kamuoyunun

Language