BELEDİYE EKİPLERİMİZCE HAYVAN PAZARI DENETLENDİ!

Görele Belediyesi Veteriner Hekim Ali Yaşar Meriç ve Zabıta ekiplerimiz ilçemiz Kumyalı Mahallesinde kurulan hayvan pazarında denetimlerini sürdürdü.

Görele Belediyesi Veteriner Hekim Ali Yaşar Meriç ve Zabıta ekiplerimiz, hayvan pazarında denetimlerde bulunarak, pazara getirilen hayvanların il içi hareketlerinde pasaport, nakil belgesi, iller arası hareketlerinde sağlık raporları, pasaport, nakil belgeleri, küpelerinin ve hayvanların kurbana elverişli olup olmadıkları kontrol edildi. Sorunsuz bir kurban döneminin gerçekleşmesi için hayvan pazarı zabıtalar tarafından titizlikle denetlenerek, vatandaşların sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmaları için gerekli tedbirler alındı.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, ilçede kurulan kurban pazarının denetimlerinin titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

Vatandaşların kurbanlarını sağlıklı bir şekilde alabilmeleri için çalışmalara hız verdiklerini aktaran Başkanımız Erener, “Bu nedenle veteriner hekim ile zabıtadan oluşan kurban denetim ekibi oluşturduk. Kurbanlık hayvanlar ekiplerimiz tarafından teker teker kontrol edilerek kurbanlık olamayacak, yaşı küçük olan ya da hasta olan hayvanların kontrolleri ekiplerimiz tarafından kontrol edilmiştir. Hayvanların sağlığı ve tüm belgeleri kontrol edilerek halkımızın gönül rahatlığı içerisinde alış verişlerini yapabilecekleri ortam sağlanmıştır” dedi.

Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerektiğini ifade eden Veteriner Hekim Ali Yaşar Meriç ise, “Kurban alırken dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydı olması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kurban kesildikten sonra kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek, derin çukurlara gömülerek imha edilecektir” dedi.

Language