ÇANAKKALE RUHUNU TEKRAR YAŞATTIK!

Belediyemizin öncülüğüyle Çanakkale Kara Savaşları’nın 101. Yıl Dönümü olması dolayısıyla Tuzla Belediyesi tarafından ilçemize gelen Çanakkale’de savaş yıllarını ve tarihini anlatan Çanakkale Gezici Müze Tırı, öğrencilerimizin ve halkımızın beğenisine sunuldu.

Belediyemiz tarafından Hayrullah Koç Parkına kurulan Çanakkale Gezici Müze Tırı vasıtasıyla halkımıza ve öğrencilerimize, Çanakkale Kara savaşında Türk ordusunun vermiş olduğu fedakar mücadeleyi ve muharebenin öyküsünü anlatan destansı yılların anlarını orijinal materyalleriyle birlikte yansıttık.

Yoğun programları nedeniyle bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Ankara’ya seyahat eden Belediye Başkanımız Tolga Erener’in yerine vekaleten bakan Belediye Başkan Vekili Mustafa Çınar, öğrencilerle birlikte müzeyi gezerek, o destansı tarihi bir nebze yaşadılar.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, Çanakkale Kara ve Boğaz muharebelerinin Türk milleti üzerinde derin duygular yarattığını bu amaçla da bu ruhu halka ve öğrencilere aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 101. Yıl dönümü olması dolayısıyla ilçeye getirdiğimiz Çanakkale Savaşları ve tarihini anlatan Çanakkale’nin Gezici Tırının yoğun ilgi gördüğünü aktaran Başkanımız Erener, “Türk tarihi nezdinde ecdadımızın büyük bir kudretle ve güçle vermiş olduğu Çanakkale Kara Savaşları ulusumuzun her bireyinin gurur ve onur duyması gereken bir başarı öyküsüdür. Bizlerde belediye olarak o günlerin ruhunu yaşamak isteyen ancak Çanakkale’ye gidemeyen vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz için Çanakkale Gezici Müze tırını ilçemize getirttik. Bu müzenin ilçeye getirilmesinde emeği bulunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Sadi Yazıcı’ya ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü hemşerimiz Güven Ada’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Müze hakkında bilgi veren Müze Yetkilisi Mehmet Selçuk ise, “Anadolu’da Çanakkale’ye gidemeyen Çanakkale ruhunu yaşayamayan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz ablalarımız var. Biz bu hizmeti araçlarla götürelim dedik ve bugün Görele’deyiz. Allah’ın izniyle yarın Trabzon Şalpazarı’ndayız. İçeride 200’e yakın Çanakkale’de savaş yıllarında atalarımızın kullandığı orijinal malzemeler var. Atalarımızın yemek yediği kaplar, giydiği çarıklar, ateş ettiği tüfekler bunların hepsi içeride mevcuttur. İl ve ilçelerini dolaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Müze Yetkilisi Mehmet Selçuk, Belediye Başkanımız Tolga Erener adına Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Çınar’a ‘Çanakkale Muharebeleri’ isimli kitap hediye etti.

Language