COĞRAFİ İŞARET ALARAK TESCİLLENEN ÇAVUŞLU EKMEĞİNİN TESCİL BELGESİ SAHİPLERİNE VERİLDİ.

Görele Belediyesi tarafından ilçenin Çavuşlu beldesinde üretilen “Çavuşlu ekmeği”nin, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek alınan coğrafi işaret tescil belgesi sahiplerine verildi.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, Çavuşlu Beldesindeki Ekmek Fırını İşletme sahipleriyle bir araya gelerek, coğrafi işaret tescil belgelerini kendilerine teslim etti.

Belediye Başkanımız Tolga Erener, geçmişi yüzyıllara dayanan Çavuşlu Ekmeğinin Coğrafi işaret tescil belgelerini Çavuşlu’da ekmek üretimi yapan ekmek fırını işletme sahipleri olan asıl sahiplerine verdiklerini söyledi.

Çavuşlu Ekmeğinin bayatlamayan, kullanılan malzemesiyle kendine özgü bir lezzeti olduğunu vurgulayan Belediye Başkanımız Tolga Erener, “Ben Görele’ye ve Çavuşlu Beldemize bu tescil belgesinin tekrardan hayırlı olmasını diliyorum. Beşikdüzü ile Çavuşlu Ekmeği arasında yapılan ekmek tartışmasının artık son bulmasını istiyorum. Çavuşlu ekmeğinin geçmişi Osmanlı kayıtlarından elde edilen 1740’lı yıllara dayanıyor” dedi.

Çavuşlu ekmeğinin tarihin dayanmış olduğu, resmi Osmanlı kaynaklarına göre adını konuşturduğunu belirten Belediye Başkanımız Tolga Erener, “Biz yapılan dedikodu ve tartışmalara kulak asmıyoruz. Biz tarihi belgeler ve resmi Osmanlı kaynaklarına göre konuşuyoruz. Biz herkesin yaptığı işe saygı duyuyoruz. Çavuşlu ekmeğinin geçmişi eskilere dayanır ve kendine özgü lezzeti vardır” dedi.

Language