GÖRELE BELEDİYESİ, AVRUPA BİRLİĞİNİN ‘ÇÖPÜNÜ DÖNÜŞTÜRÜYOR’ PROJESİNDE!

Görele Belediyesi, Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından AB Sivil Toplum Diyaloğu IV Çevre Hibe Programı kapsamında Buğday Ekolojij Yaşamı Destekleme Derneği’nce yürütülen “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesine yapılan başvurulardan, bir çok belediye arasında seçilme başarısı gösterdi.

Karadeniz’de “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesine dahil edilen tek belediye olmayı başaran Görele Belediyesi, bu proje ile Belçika merkezli Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi için Şehirler ve Bölgeler Birliği (ACR+) ile de çalışma şansını yakalamış oldu.

Projede Görele Belediyesi özellikle çay ve fındık tarımının bitkisel atıkları başta olmak üzere bir çok doğal atıktan kompost yapma konusunda Avrupa tecrübesini deneyimleyecek. Bu sayede çöp sorununun çözümüne katkı sunarken bir yandan da son derece verimli gübre üretmeyi öğrenecek.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener proje ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“Katı atık, depolama ve geri kazanım çağımızın çözüm bulması gereken en önemli konularından. Çağımızın sorununu, çağımızın çözümleriyle yenmek zorundayız. Bu nedenle sadece Görele değil, Giresun içinde uzun vadede çok faydalı olan bir projede yer almaktan dolayı mutluyuz. Kemençenin doğduğu topraklar olan şirin ilçemiz Görele, çalışkanlığı ile ilçede, ilde, ülkede ve dünyada adını duyurmaya devam edecektir” dedi.

Language