GÖRELE BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ HENTBOL TAKIMIMIZ, GENÇLERE IŞIK OLUYOR

Kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmayan kulüp, altyapıdan kazanılan oyuncularla ligde mücadele etmeyi amaçlıyor. Gençlere spor fırsatı sunan Görele Belediyesi Spor Kulübü, aynı zamanda hentbolun da bölgede sevilen bir spor branşı olmasına katkı sağladı.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, göreve geldiğinde salon sporlarında bir eksiklik olduğunu fark ettiğini söyledi.

İlçedeki beden eğitimi öğretmenleriyle yaptığı toplantıda hentbolun bölgeye uygun bir spor branşı olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını anlatan Belediye Başkanımız Tolga Erener, “2017 yılında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile anlaştık, onların 2’inci ligde hentbol takımı vardı, o takımı devraldık. İlk yıl Birinci Lig’e yükselme başarısı gösterdik, ikinci yılımızda şampiyon olarak Süper Lig’e yükseldik.” dedi.

Belediye Başkanımız Tolga Erener, Süper Lig’de 3’üncü sezonu oynadıklarını belirterek, takımın gidişatının gayet iyi olduğunu, Karadeniz’in kadınlarda tek takımı olduklarını aktardı.

Görele Belediyesi Spor Kulübü altında hentbolun yanı sıra tekvando takımı da olduğunu dile getiren Belediye Başkanımız Tolga Erener, bu branşların artarak devam edeceğini, sporu önemsediklerini vurguladı.

Belediye Başkanımız Tolga Erener, özellikle kız çocuklarını spora yönlendirmek istediklerine işaret ederek, “Biz hentbolu kurarken sadece dışarıdan oyuncu getirmedik, altyapımızı da kurduk, tüm okullarda hentbol kulüpleri kuruldu ve Giresun çapında da bu iş tuttu. Zaten Giresun şampiyonluklarını da Görele’deki okul takımları alıyor.” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN ALTYAPIDAKİ BU OYUNCULARIMIZI, BU KIZLARIMIZI BİR MESLEK SAHİBİ YAPABİLMEK”

Altyapıda önemli oyuncuları olduğuna dikkati çeken Belediye Başkanımız Tolga Erener, şöyle devam etti:

“Önemli olan altyapıdaki bu oyuncularımızı, bu kızlarımızı bir meslek sahibi yapabilmek. Süper Lig’de oynamış bir kulüpte toplanmış puanlarla beden eğitimi öğretmenliği için üniversitelere bu öğrenciler sınavsız girme hakkına sahip oluyor. Biz 6’dan fazla öğrencimizin hentbol sayesinde sınavsız olarak üniversiteye kayıt olmasını sağladık. Bu kızlarımız eğitimlerinden sonra kendi ekmeğini kazanacaklar. Buradaki amaç sadece spor değil, aynı zamanda sosyal bir projeydi ve bunu başarabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.”

Belediye Başkanımız Tolga Erener, bu sezon Süper Lig’in daha zor olduğunu vurgulayarak, “Bizim de takımımız güçlendi, özellikle ilçemize bu sporu yaymak istedik, sağ olsun esnaf arkadaşlarımız sahip çıkmaya da başladı. Geçen yıldan daha da büyük bir ilgi var ve bu katlanarak devam edecek diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Taraftar kitlesi olarak Türkiye’deki birkaç kulüpten biri olduklarını belirten Belediye Başkanımız Tolga Erener, “Özellikle altyapıdaki çocukların Göreleli olması tüm aileleri salonlara çekiyor. Bizim maçlarımızda lisedeki ve ortaokuldaki kızlarımızı görmek çok mümkün. Taraftarımızın çoğu bayan, bu da bizim için ayrı bir güzellik.” diye konuştu.

ANTRENÖR MEHMET ALİ BİNEN: “TAKIMDAKİ 18 SPORCUNUN 10’U GÖRELELİ”

Hentbol Takımımızın Baş Antrenörü Mehmet Ali Binen ise küçük bir ilçenin büyük yürekli kadınlarıyla bir takım oluşturduklarını söyledi.

Takımda yabancı oyuncu olmadığının altını çizen Binen, “Takımdaki 18 sporcunun 10’u Göreleli, diğerleri de başka bölgelerden gelen oyuncular. Kulübümüzün Süper Lig’de oynamasının birçok sebebi var ama bunlardan en önemlisi ilçeye hizmet etmek, ilçe gençliğine hizmet etmek. Bu nedenle elimizdeki mevcut oyuncularla oynamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Binen, Görele gençliğinin hentbolu sevdiğini dile getirerek, “Burada 4 lise ve 4 ortaokul var, hepsinde de hentbol takımı var. Bizim altta üç kategoride takımlarımız bulunuyor. 12-14, 14-16 ve 16-18 yaş grubu, her bir grupta 25’er sporcu yer alıyor. A takımımızda da 6 yıldız ve genç oyuncumuz var.” diye konuştu.

Language