GÖRELE SENİ UNUTMAYACAK…

Karadeniz müziğinin tanınmış usta sanatçılarından Kemençenin ordinaryüsü Mehmet Sırrı Öztürk hayatını kaybetti.

Uzun zamandır İstanbul’da Şişli Etfal Hastanesinde tedavi gören 78 yaşındaki Mehmet Sırrı Öztürk, akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Kemençenin son üstatlarından olan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı emekli öğretim görevlisi Öztürk’ün cenazesi memleketi Görele’ye getirilerek, Çarşamba günü Hasanağa Merkez camisinde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası Hürriyet Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, Görele bir değerini daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Görele’nin kemençenin ordinaryüsü Sırrı Öztürk’ü eserleriyle her zaman anacağını belirten Başkanımız Erener, “Görele’nin, Türk müziğinin usta ismi Mehmet Sırrı Öztürk’ü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başımız sağolsun. Mekânı cennet olsun. Görele seni eserlerinle hatırlayacaktır. Görele seni unutmayacaktır” dedi.

Mavi Karadeniz TV’de programcı Uğur Bilgi’nin eniştesi de olan Öztürk’ün cenaze işlemleri İstanbul’da Görele Dernekler Federasyonu tarafından yürütülüyor.

Mehmet Sırrı Öztürk Kimdir?

1938 yılında Görele’nin Hürriyet Mahallesi Kemikli mevkisinde doğdu. 1944’de henüz 6 yaşında iken anne ve babasının teşviki ile kemençeyle tanıştı. İlk hocası halasının eşi Picoğlu Osman oldu. 18 yaşına kadar memlekette kalarak düğün ve yayla şenliklerinde sahne aldı. 1958’de askerliğini Hava Kuvvetleri Bando takımında yaptı. 1967’de TRT Ankara Radyosuna davet edilerek memleket havaları kayıtlarını yaptı. Daha sonra İstanbul Radyosunda benzeri çalışmaları gerçekleştirdi. 1976’da İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarından gelen davet ile 23 yıl öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2003’de emekli oldu. Başta Fransa, Almanya, İtalya, ABD, Macaristan ve Lüksemburg olmak üzere yurt dışı ve yurt içi birçok festivale ve etkinliklere katıldı. TV ve Radyo programlarının yanı sıra 12 adette plak yapan Öztürk, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Language