HEDEFİMİZ 80 BİN TURİST!

Görele’de Belediyemiz tarafından ilçeye kazandırılan Türkiye’nin en büyük kemençesinin sergilendiği, bu enstrümanın yapılışının anlatıldığı ve yöresel sanatçıların dinleti sunduğu “Kemençe ve Kültür Parkı” turistlerin ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Giresun, Trabzon ve Rize’ye turistik gezi gerçekleştiren tur otobüslerinin Karadeniz Sahil Yolu’ndaki uğrak noktası haline gelen Görele Kemençe ve Kültür parkımızda “Karadeniz” denilince akla gelen ilk enstrüman kemençe tanıtılıyor.

Parkta 5,80 metrelik kemençeyi inceleyen turistler, kemençe müzesini de gezip, çalgının yapım aşamaları hakkında bilgi alabiliyor. Buraya gelen ziyaretçiler, kemençe satın alma şansı da buluyor.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, “kemençenin ana vatanı” Görele’de kültürün yaşatılması ve tanıtılması amacıyla Kemençe ve Kültür Parkı inşa edildiğini söyledi.

Tarihi kaynaklarda “kemençenin dünyaya Görele’den yayıldığının” yer aldığını anlatan Başkanımız Erener, “Gerçekten çok sayıda eserimiz ve sanatçımız var. ‘Kemençe’ denilince akla Görele geliyor. Biz de onu tüm dünyaya tanıtabilmek için parkı bütün insanlığın hizmetine sunduk.” dedi.

Parktaki müzede kemençenin yapımının gösterildiğini dile getiren Başkanımız Erener, yine aynı yerde ilk kemençelerin sergilendiğini kaydetti.

Başkanımız Erener, “Dev kemençeler de sembolik olarak burada yer alıyor. Türkiye’nin en büyük kemençesi, normal boyutlarından 10 kat daha büyük, 5 metre 80 santimetrelik kemençe de var.” diye konuştu.

TURİZM ALANINDA DA DEĞİŞİM YAŞAYACAĞIZ!

Çok kısa bir süre olmasına rağmen şuana kadar kemençe ve kültür parkını 60 tur otobüsü ile 2 Bin 500 civarında turistin ziyaret ettiğini ifade eden Başkanımız Erener, “Çok kısa bir süre olmasına rağmen ilçemizi kemençe ve kültür parkını 60 tur otobüsü ile 2 Bin 500 turist ziyaret etmiştir. Kemençe ve Kültür Parkımızın bulunduğu alana yöresel köy dondurmamızı, yöresel ürünlerin satılacağı reyonlarımızı da yerleştirdiğimizde hem kemençe ve kültür parkımıza, hem de kemençe ve kültür müzemizi oluşturmuş olacağız. O zaman tüm bölgede ses getireceğimize inanıyorum. Yakın zamanda turizm alanında güzel bir değişim yaşayacağız” dedi.

Başkanımız Erener ayrıca, turistlerin parkta “kemençenin yaşayan en büyük üstadı” sayılan Katip Şadi ile buluşarak, kendisinin meşhur tınılarını dinleme fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi.

Language