HİZMETTE BÜYÜK DÜŞÜNÜYORUZ!

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, Tosun Paşa?nın sunmuş olduğu ve Mavi Karadeniz ve Mercan FM ortak canlı yayınına konuk oldu.

Başkanımız Erener, konuk olduğu ‘Paşa ile Yeni Bir Gün’ programında Görele hakkında önemli soruları cevapladı.Sosyal belediyeciliğinin ne olduğu sorusuna yanıt veren Başkanımız Erener,Siyasette ben oldum, ben olacağım diye bir şey yok. Sosyal belediyecilik anlamında biz halkın belediyesiyiz. Göreve geldiğimiz andan itibaren makam kapısını sökerek bunu kanıtladık. Vatandaşlarımızla Halk Meclisi toplantıları, mahalle toplantılarıyla bir araya geliyoruz. Belediyemiz olarak evde temizlik işleri ekibi kurduk. Kimsesi olmayan, yardıma muhtaç insanlarımızın evlerine giderek temizlik yapıyoruz, onların dertlerine, sıkıntılarına ortak oluyoruz. Belediye beyaz masa kurduk. Vatandaşlarımız (0454) 515 10 10 numaralı telefonları arayarak dertlerini, sıkıntılarını aktarıyor. Olumlu veya olumsuz yanıt veriliyor,dedi

TARİHİ ANMIYORUZ, YAŞATIYORUZ

Görele kültürünün ve tarihinin hakkında yöneltilen soruyu da yanıtlayan Başkanımız Erener, Bizler Çepni Türkleriyiz. Bununla alakalı olarak konferanslar verdik. Allah nasip ederse Çepni kurultayı yapmayı da düşünüyoruz. Öncelikle özümüzü bilmemiz lazım. Şuanda en sakıncalı şey ise kültürümüzün yozlaşmasıdır. Yani bugün giyimimizden, kuşamımızdan, hal ve hareketlerimizden çok şeyler kaybetmeye başladık. Biz sadece belediye olarak kanalizasyon, asfalt, yol, su yapmıyoruz. Biz tarihimizi de, kültürümüzü de yaşatacağız. Biz Görele’mizde, Giresun’umuzda bunu yaşatmaya gayret gösteriyoruz. İlçemize kemençe kültür evimiz yapıldı. Kemençemizi yaşatıyoruz. Şuanda turizm altyapı birliğiyle bir anlaşmamız var. Turist kafilesi Görele’ye gelecek. O kemençenin, kemençe evinin kültürünü bir kere yaşayacak. Pidemiz var. Görele pidesinin markalaşması adına bir çalışma başlattık. Köy dondurmamız var başka bir ilçede bulunmayan,dedi.

TEK DERDİM VAR

Şuanda tek derdi olduğunu açıklayan Başkanımız Erener, Seçim zamanı söz verdiğim vaatlerimi yerine getirmektir başka hiçbir derdim yok. Görele, Tirebolu ve Espiye belediyelerinin iller bankası vasıtasıyla Gelevera’dan getirilecek olan doğal bir yerli suyumuz var. 1960 yılında yapılan içme suyu tesisiyle gidiyoruz. Borular işlevini yetirdiği için sürekli su kesintisi yaşanıyor. Yüzde 50’si hibe olacak şekilde belediyemize 25-30 Trilyon liralık büyük bir maliyeti olacak olan cazibeli suyu halkımıza içireceğiz. Kendi kendini amorti edecek, su kaçaklarını engelleyecek, en azından sağlıklı olacak ve artık kesintilerin olmayacağı bir projedir. Bu suya bu kadar da maliyet değer. Sorunların üzerini görmezden gelerek, bütün sorunları halkın altına süpürürsek neyi başaracağız. Siz adım atmadığınız, taşın altına elinizi kurmadığınız müddetçe hizmet yapılmıyor. Yol, su, park, bahçe, kanalizasyon çalışmalarımızın yanında Gençlik Merkezini yüzde 90’lık kısmı tamamlandı. Halk Eğitim Merkezi sözü verdik ihalesi yapıldı. Şehir mezarlığında yeri hazır çalışmalarına başlandı. Bu yıl içerisinde yeni otogarımızın ihalesine çıkıyoruz,dedi.

BÜYÜK İŞLER BAŞARIYORUZ

Başkanımız Erener ayrıca, Biz mevcut bütçemizle çok büyük işler başarma şansımız yok. Bu kadar borç yüküyle beraber. Nasıl yapıyoruz peki. Bir tasarruf, iki alacaklarımızı tahsil, üç ek kaynaklar bulmak. Gerek bütçeden, gerekse kardeş belediyelerden. Biz böyle Görele’yi kalkındırıyoruz. İşlerimiz yolunda da gidiyor, Görele yaptıklarımız ve yapacaklarımızla kalkınmaya devam ediyor,dedi.

Language