İLÇEMİZDE İLK KEZ MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI!

Başbakanlık Resmi Gazetesi mükerrer sayfasında yayınlanarak, ülke genelinde yürürlüğe girerek, Türkiye’de ilk kez uygulamaya konulan 19 Ekim Muhtarlar Günü Görele’de törenlerle kutlandı.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Hayrullah Koç Parkı’nda düzenlenen törene katılan Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, daha sonra Muhtarlar Derneği’nde Muhtarlar ile bir araya gelerek, sıkıntılarını, isteklerini dinleyerek, çözümleri hakkında istişare de bulundu.

Başkanımız Erener, muhtarlık müessesinin kökünün eskilere dayandığını ifade ederek, şunları kaydetti;

‘’Yerel Yönetimlerin en eski temelini oluşturan Muhtarlık müessesi, 1829 yılına kadar geniş ölçekli bir zaman zarfına dayanmaktadır. Muhtarlarımız, demokratik seçimlerle görevlerini icra etmek üzere, bulunduğu mahalle, köy veya belde sakinlerinin oyları ile seçilmektedirler. Köy ve Mahallelerimizin devlet ile olan ilişkilerinde önemli bir rol üstlenen muhtarlarımız, demokrasinin en eski anıtlarıdır. Hükümetimiz tarafından, 19 Ekim günü Muhtarlar Günü olarak kutlanmak için ilan edilmiş, Başbakanlık Resmi Gazetesi mükerrer sayfasında yayımlanarak, uygulamaya konulmuş ve ilk resmi tören de ilçemizde yapılmış oldu bu surette. Milletin teveccühü, güveni ve oylarıyla görevini ifa eden Görele’mizin muhtarları başta olmak üzere, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü tebrik ediyor, başarılar ve esenlikler diliyorum’’

Törene, Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener başta olmak üzere Görele Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, Garnizon Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Özkan Kavak, İlçe Emniyet Müdürü Nazım Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Dede, siyasi parti temsilcileri, diğer daire amirleri, köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Language