KÜLTÜRÜMÜZÜ KURTULUŞ GÜNÜMÜZDE DE YAŞATTIK!

Şirin İlçemiz Görele’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü törenlerle muhteşem kutlandı.

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümünde yıllardır yapılmayan ve halkımız tarafından özlenen ilçemizin kültürleri tekrar yaşatılmaya çalışıldı.

Belediyemizce yapılan ve kültürümüzün de yaşatıldığı tören, halkımızdan büyük beğenisini topladı. Törende yıllardır yapılmayan ve unutulan Hürriyet kızının mücahitler tarafından kurtarılışı canlandırılarak, resmigeçit törenini tekrar yaşattık.

Tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

Törende konuşan Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, yıllar önce GÖRELE’liler, yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla işgale karşı kahramanca mücadele etmiş, sonsuza kadar bağımsız ve hür yaşamak uğruna, başta canları olmak üzere her şeylerini feda ettiklerini söyledi.

Bir asır değil birkaç asırda geçse o günlerin acısını Göreleli ve Görele’nin şahsında milletimizin asla unutmayacağını belirten Başkanımız Erener, “Kurtuluş günü, emperyalizmin Anadolu topraklarımıza sürüldüğü gündür. Bağımsızlık ve özgürlüğümüzün pekiştirildiği gündür. Bayrağımızın coşkuyla dalgalanacağı en güzel günlerden biridir. Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan, unutulmaz kahramanlıklara imza atan bir halktır. Bu halkla yıllar süren ve birçok cephede devam eden, savaşlar kazanıldı, bu gün özgür, ayakları üzerinde duran bağımsız bir devlete sahip olduysak atalarımızın vermiş olduğu bu onurlu mücadelenin sayesinde bu günlere geldiğimizi hiç unutmuyoruz. Sevgili Hemşerilerim, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, böylesi kahramanlıkların ve yiğitliklerin, vatan için kendisini kara toprağa seve seve feda etmişliklerin öyküleriyle doludur. Ben canları pahasına mücadele ederek, ülkemizi işgal altından kurtaran başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

Törende daha sonra, Hürriyet kızının mücahitler tarafından kurtarılışı canlandırıldı. Tören Görele Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ekibinin gösterilerinden sonra Kemençe sanatçısı Haşim Torun, tarafından kemençe resitali ve Trabzon Belediyesi Mehter Takımı’nın sunduğu konserin ardından resmigeçit ile sona erdi.

Törende, Görele şehitliği ziyaret edilerek şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu. Kurtuluş günü nedeniyle okullar arasında yapılan çeşitli daldaki yarışmalarda ödül alan öğrencilere hediyeleri verildi.

Törene, Görele Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, Garnizon Komutanı Aytunç Tayfur, İlçe Emniyet Müdürü Nazım Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Dede, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Language