KÜLTÜRÜMÜZÜ, YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİ DÜNYAYA TANITIYORUZ

Görele Belediyesi tarafından Karadeniz bölgesinin yöresel mimarisi olan ‘Serender Kafe’ ilçemizde hizmete açıldı.

Görele’nin turizm açısından gözdesi haline gelen kemençemizin ve yöresel ürünlerimizin tanıtımının yapıldığı Kemençe Kültür Evimizin yanında yerini alan tamamı ahşaptan yapılan ‘Serender Kafe’ ilçemizi ziyarete gelecek olan yerli ve yabancı turist potansiyelini arttırmak ve gelen misafirlerimizi ağırlamak aynı zamanda ilçemizi turizmin odak noktalarından biri haline getirecektir.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, Görele’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirterek, “Göreve geldiğimiz günden itibaren ilçemizde turizm çalışmalarına ağırlık verdik. Kemençe Kültür Evimizi turistlerin uğrak mekanı haline getirdik. Yöresel ürünlerimizin tanıtımında çok büyük adımlar attık. Çavuşlu Ekmeğimizi ve Görele Dondurmamızı tescillemek amacıyla coğrafi işarete aldırılmasını sağlayarak, artı değer kazandırdık. Şimdi ise ilçemize serender kazandırdık. Yerli, yabancı turist ve hemşehrilerimizi orada ağırlayarak, kültürümüzü tanıtmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda amacımız her zaman Görele’mizin kültürünü, yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak olmuştur” dedi.

Tamamı ahşap yapıya sahip serender, Karadeniz bölge insanının turşudan pekmeze, fındıktan cevizine, mısırına kadar birçok ürünün saklandığı doğal kileri konumunda yer alıyor.

Language