KURTULUŞ GÜNÜMÜZÜN 104. YILI KUTLANDI

Şirin İlçemiz Görele’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yılı yapılan törenle kutlandı.

Belediyemizce yapılan ve kültürümüzün en iyi şekilde yaşatıldığı tören, halkımızdan büyük beğeni topladı.

Hürriyet kızının mücahitler tarafından kurtarılışı canlandırılarak başlayan tören, resmigeçit töreninin ardından sona erdi.

Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener, yıllar önce Göreleliler, yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla işgale karşı kahramanca mücadele etmiş, sonsuza kadar bağımsız ve hür yaşamak uğruna, başta canları olmak üzere her şeylerini feda ettiklerini söyledi.

Bir asır değil birkaç asırda geçse o günlerin acısını Göreleli ve Görele’nin şahsında milletimizin asla unutmayacağını belirten Belediye Başkanımız Tolga Erener, “Kurtuluş günü, emperyalizmin Anadolu topraklarımıza sürüldüğü gündür. Bağımsızlık ve özgürlüğümüzün pekiştirildiği gündür. Bayrağımızın coşkuyla dalgalanacağı en güzel günlerden biridir. Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan, unutulmaz kahramanlıklara imza atan bir halktır. Bu halkla yıllar süren ve birçok cephede devam eden, savaşlar kazanıldı, bu gün özgür, ayakları üzerinde duran bağımsız bir devlete sahip olduysak atalarımızın vermiş olduğu bu onurlu mücadelenin sayesinde bu günlere geldiğimizi hiç unutmuyoruz. Sevgili Hemşerilerim, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, böylesi kahramanlıkların ve yiğitliklerin, vatan için kendisini kara toprağa seve seve feda etmişliklerin öyküleriyle doludur. Ben canları pahasına mücadele ederek, ülkemizi işgal altından kurtaran başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

Törende daha sonra, Hürriyet kızının mücahitler tarafından kurtarılışı canlandırıldı.

Tören, Halk Oyunları ekibinin gösterileri, Mehter Takımı’nın sunduğu konserin ardından resmi geçit ile sona erdi.

Törende, Görele şehitliği ziyaret edilerek şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu.

Tören sonrası halkımıza yöresel yiyeceklerimizden olan lahana çorbası ve mısır ekmeği ikramında bulunuldu.

Language